لوگوی وبلاگ هگفاز

وبلاگ سامانه هَگفاز

خشکی چشم

خشکی چشم 


خشکی چشم چیست؟

در حال طبیعی چشم ، خود را به طور مداوم توسط اشک شستشو میدهد. با تولید آهسته و مداوم اشک چشم راحت و مرطوب باقی می ماند. گاهی اوقات اشک به میزان کافی تولید نمی شود یا داراي کیفیت مناسب براي محافظت از چشم نمی باشد. به این حالت خشکی چشم گفته می شود.

نشانه هاي خشکی چشم کدامند؟

نشانه هاي معمول عبارتند از :

 1. سوزش و خارش چشم ها
 2. احساس وجود جسم خارجی (شن ریزه) در چشم
 3. موکوس رشته اي در داخل یا اطراف چشم
 4. حساسیت و تحریک بیش از حد ناشی از دود و غبار
 5. اشک ریزش بیش از حد
 6. احساس ناراحتی به دنبال استفاده از لنز تماسی

ممکن است اشک ریزش بیش از حد ناشی از خشکی چشم،غیر منطقی به نظر برسد اما آن را میتوان به عنوان پاسخ چشم به ناراحتی و تحریک توجیه کرد اگر اشک به عنوان مسئول لغزنده نگهداشتن سطح چشم قادر به حفظ رطوبت کافی نباشد چشم تحریک میشود. تحریک چشم به سرعت غده مولد اشک (غده اشکی) را براي آزاد سازي حجم زیادي از اشک فعال می کند و این تولید اضافی اشک باعث سرازیر شدن آن از چشم شما میشود.

لایه اشکی چیست؟

وقتی که پلک میزنید لایه اي از اشک در سطح چشم شما گسترش می یابد و سطح چشم را صاف و شفاف می نماید بدون این لایه اشکی بینایی مناسب امکان پذیر نمی باشد.

لایه اشکی شامل سه لایه می باشد:

 1. لایه چربی
 2. لایه آبکی
 3. لایه موکوس

هریک از این لایه ها وظایف مربوط به خود را دارند. لایه چربی به وسیله غدد میبومین تولید میشود و خارجی ترین لایه اشکی را تشکیل میدهد. وظیفه اصلی آن هموار و صاف کردن سطح و کاهش تبخیر اشک می باشد. لایه میانی لایه آبکی نامیده میشود این لایه قسمت اصلی اشک را تشکیل میدهد. بخش عمده(%98 ) این لایه از آب و بقیه آن از املاح و پروتئین ها تشکیل شده است. این لایه به وسیله غدد اشکی پلک تولید میشود و چشم را در برابر اجسام خارجی و محرك ها تمیز کرده و شستشو میدهد.
لایه داخلی شامل موکوس تولید شده به وسیله ملتحمه میباشد. موکوس به لایه آبکی اجازه میدهد تا به راحتی در سطح چشم پخش شود و به حفظ رطوبت چشم کمک می کند. بدون موکوس اشک بر روي چشم باقی نمی ماند.

علل خشکی چشم کدامند؟

به طور طبیعی تولید اشک با افزایش سن کاهش می یابد اگر چه خشکی چشم در هر دو جنس زن و مرد و در هر سنی اتفاق می افتد ولی در زنان و به خصوص در سنین بعد از یائسگی به طور شایع تري دیده میشود. خشکی چشم میتواند با سایر اختلالات نیز همراه باشد به عنوان مثال افراد مبتلا به خشکی چشم خشکی دهان و آرتریت ممکن است به سندرم شوگرن مبتلا باشند. طیف وسیعی از داروهاي شایع نیز میتوانند منجر به خشکی چشم ناشی از کاهش ترشح اشک شوند. در صورت مصرف داروهاي زیر جهت اطمینان بیشتر با یک چشم پزشک مشورت کنید.

 1. دیورتیک ها (داروهاي افزایش دهنده ادرار)
 2. داروهاي مسدود کننده گیرنده بتا
 3. آنتی هیستامین ها
 4. قرص هاي خواب آور
 5. داروهاي اعصاب
 6. داروهاي کاهنده درد

در صورتی که استفاده از داروهاي مذکور ضروري باشد خشکی چشم ایجاد شده باید با قطره هاي اشک مصنوعی درمان شود.افراد مبتلا به خشکی چشم استعداد بیشتري براي ایجاد اثرات جانبی و سمی داروهاي چشمی از قبیل اشک مصنوعی دارند به عنوان مثال، نگهدارنده هاي موجود در قطره هاي اشک مصنوعی میتوانند موجب تحریک چشم شوند. این افراد ممکن است به نوع خاصی از اشک مصنوعی فاقد نگهدارنده نیاز داشته باشند.

خشکی چشم چگونه تشخیص داده میشود؟

چشم پزشک معمولا با معاینه چشم ها قادر به تشخیص خشکی چشم می باشد گاهی اوقات سنجش میزان تولید اشک ضروري است. در روشی به نام تست شیرمر، با قرار دادن نوارکاغذي خاص در داخل پلک تحتانی میزان تولید اشک را در حالت هاي مختلف اندازه گیري میکند. تست دیگري که فلوئورسئین یا رزبنگال نامیده میشود، براي بررسی الگوي خشکی در سطح چشم به کار میرود.

خشکی چشم چگونه درمان میشود؟

افزودن حجم اشک 

ترکیب قطره هاي چشمی اشک مصنوعی بسیار شبیه به اشک طبیعی می باشد. این قطره ها چشم را لغزنده کرده و به مرطوب نگهداشتن چشم کمک میکنند. اشک مصنوعی بدون نسخه هم در دسترس است. نام هاي مختلف تجاري از این قطره در بازار وجود دارد و شما میتوانید یکی از بهترین انواع آن را انتخاب کنید. قطره هاي چشمی فاقد نگهدارنده براي افرادي که به نگهدارنده داخل اشک مصنوعی حساس هستند در دسترس میباشد اگر میزان مصرف اشک مصنوعی بیش از هر دو ساعت باشد قطره هاي فاقد نگهدارنده براي شما مناسب تر است.شما میتوانید اشک مصنوعی را در فاصله زمانی (یک تا دو بار در روز تا چندین بار در روز) استفاده نمایید.

جلوگیري از خروج اشک از چشم

محافظت از اشک چشم روش دیگري براي حفظ رطوبت چشم میباشد اشک از طریق مجراي کوچکی در بینی ،از چشم خارج میشود چشم پزشک ممکن است این مجرا را به صورت موقتی یا دائمی ببندد. بستن این مجرا از اشک محافظت میکند.

سایر روش ها

تبخیر اشک شبیه سایر مایعات میباشد شما میتوانید از برخی روش ها براي جلوگیري از تبخیر استفاده نمایید. در زمستان وقتی که داخل اتاق گرم هستید استفاده از یک دستگاه بخور یا ظرف پر از آب بر روي بخاري یا رادیاتور باعث افزایش رطوبت هواي خشک میشود عینک هاي محافظ نیز میتوانند ممکن است خشکی ناشی از غبار را کاهش دهند.
فرد مبتلا به خشکی چشم باید از مواردي از قبیل گرماي بیش از حد اتاق ،سشوار، گرد و غبار و مصرف سیگار که ممکن است موجب خشکی شوند پرهیز نماید. در مواردي که علائم خشکی چشم در هنگام برخاستن از خواب وجود داشته باشد توصیه میشود قبل از خواب از پمادهاي ساده چشمی استفاده شود. این پمادها باعث چرب و مرطوب شدن سطح چشم میشود استفاده از پماد در طول روز توصیه نمیشود زیرا علاوه بر آنکه باعث تاري دید میشود اثر قطره هاي اشک مصنوعی را نیز کاهش میدهد.
در رژیم غذایی در جوامع پیشرفته نادر است در حالی که در A خشکی چشم ناشی از کمبود ویتامین میتواند به درمان A کشورهاي فقیر به خصوص در میان کودکان شایع تر میباشد. پماد حاوي ویتامین خشکی چشم کمک کند به شرط آنکه خشکی ناشی از سایر علل از قبیل سندرم استیونس جانسون یا در سایر موارد معمول خشکی چشم A پمفیگوئید نباشد به نظر نمی رسد که مکمل هاي حاوي ویتامین کمک کننده باشند.

(0)
129 بازدید

کلمات کلیدی


خشکی چشم

خشکی چشم چیست

علل خشکی چشم

درمان خشکی چشم

چشم

تشخیص خشکی چشم

نشانه های خشکی چشم

خشک شدن چشم

تصویر محدثه ملک محمدی محدثه ملک محمدی

1155 محصول / 2 مطلب

دیدگاه خود را بنویسید !

متن دیدگاه:

کد امنیتی
تصویر امنیتی
logo-samandehi